Menu Zamknij
mini baner blog

22/09/2022

Na co zwrócić uwagę wybierając matę sportową do ćwiczeń?

mata

Zakup maty sportowej do ćwiczeń nie jest tak prosty, jak mógłby się wydawać. Na rynku znaleźć można wiele tego typu produktów, które różnią się wyglądem, ceną oraz właściwościami. Każdy z nich przeznaczony jest też do innego rodzaju aktywności. Jak zatem spośród tych wszystkich mat znaleźć tę idealną? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie.

Jaka mata do ćwiczeń będzie najlepsza?

Najlepsza mata sportowa to taka, która gwarantuje komfort podczas wykonywania ćwiczeń, ale i zapewnia dostateczną przyczepność do podłoża. W związku z tym w pierwszej kolejności należy dopasować matę do charakteru wykonywanych ćwiczeń. Warto pamiętać o tym, że inna sprawdzi się np. do jogi, a jeszcze inna do ćwiczeń gimnastycznych. Nie bez znaczenia jest też miejsce treningu. Maty sportowe do ćwiczeń w domu będą się różniły np. od tych przystosowanych do aktywności na zewnątrz.

Co warto uwzględnić przy zakupie maty sportowej?

Dobra mata sportowa powinna być dopasowana do wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać. Przy wyborze trzeba zatem wziąć pod uwagę jej wymiary. Jeśli ma być przeznaczona do ćwiczeń w pozycji leżącej, powinna być co najmniej równa wzrostowi osoby ćwiczącej. Oprócz długości ważna jest jej szerokość. W tym przypadku także liczą się wymiary ćwiczącego. Przy doborze grubości z kolei należy uwzględnić budowę ciała oraz rodzaj podłoża. Im twardsze będzie, tym grubsza powinna być mata.

Kluczowe znaczenie dla komfortu ma też materiał. Ten decyduje o elastyczności, przyczepności do podłoża oraz odporności na zniszczenia i odkształcenia. Przykładem mat sportowych, które charakteryzuje duża wytrzymałość, są te wykonane z elastycznej pianki poliuretanowej. Takie produkty są nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale także łatwe w utrzymaniu czystości.