Menu Zamknij
mini baner blog

05/04/2024

Pianki poliuretanowe w ochronie środowiska – zastosowania i korzyści

pianka poliuretanowa

Kwestie związane z ochroną środowiska i dbaniem o zmniejszanie emisji w celu przeciwdziałania szybkiemu postępowaniu zmian klimatycznych są dziś bardzo istotne. Przy wyborze wszystkich rodzajów materiałów szczególną wagę przywiązuje się więc do tego, jaki wpływ będzie miało ich zastosowanie na przyrodę i całą planetę. Rozwiązaniem, które okazuje się niezwykle proekologiczne, są różne typy pianki poliuretanowej. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czym jest pianka poliuretanowa i jakie ma zastosowania?

Pianka poliuretanowa to materiał występujący jako otwartokomórkowy lub zamkniętokomórkowy. W pierwszym przypadku cechuje się przede wszystkim wysoką paroprzepuszczalnością, dużą elastycznością oraz niewielką masą, w drugim wyróżnia go znaczna sztywność, paroszczelność i odporność na działanie wody oraz wilgoci, a także spora wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, w tym nacisk. W obu przypadkach pianka poliuretanowa charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością termiczną oraz prostą obróbką, nadaje się więc świetnie do dociepleń, a także wygłuszeń. Co ważne, wykonane z niej elementy wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz stabilnością wymiarową. Liczy się też ich niska reaktywność na chemikalia oraz fakt, że nie jest podatna na inwazję mikroorganizmów np. grzybów czy porostów.

Czy pianka poliuretanowa jest proekologiczna?

Używanie pianki poliuretanowej ma korzystny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ jest ona świetnym izolatorem, może więc zmniejszać ucieczkę energii cieplnej z wnętrza budynków. Co równie istotne, będzie też łatwa w aplikacji metodą natryskową, co minimalizuje powstawanie odpadów, a w razie potrzeby może być też używana w postaci płyt czy kształtek. Sprawdzi się m.in. jako materiał do wykonywania obić tapicerskich, produkcji zabawek dla dzieci, a ponadto paneli akustycznych, materacy czy ochraniaczy sportowych.