05/04/2024
Pianki poliuretanowe w ochronie środowiska – zastosowania i korzyści
Kwestie związane z ochroną środowiska i dbaniem o zmniejszanie emisji CO2 w celu przeciwdziałania szybkiemu postępowaniu zmian klimatycznych, są dziś bardzo istotne. Przy wyborze wszystkich rodzajów materiałów szczególną wagę przywiązuje się więc do tego, jaki wpływ będzie miało ich zastosowanie na przyrodę. Rozwiązaniem, które okazuje się niezwykle proekologiczne, są różne typy sztywnej pianki poliuretanowej PUR. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Czym jest pianka poliuretanowa PUR i jakie ma zastosowania?
Pianka poliuretanowa PUR wyróżnia się niewielką masą własną, znaczną sztywnością i odpornością na działanie wody oraz wilgoci, a także spora wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, w tym nacisk. Pianka poliuretanowa PUR charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością termiczną oraz prostą obróbką, nadaje się więc świetnie do dociepleń ścian budynków nowych, jak i remontowanych. Co ważne, wykonane z niej elementy wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz stabilnością wymiarową. Liczy się też ich niska reaktywność na chemikalia oraz fakt, że nie jest podatna na inwazję mikroorganizmów np. grzybów czy porostów.
Czy pianka poliuretanowa jest proekologiczna?
Używanie pianki poliuretanowej PUR ma korzystny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ jest ona świetnym izolatorem, może więc zmniejszać ucieczkę energii cieplnej z wnętrza budynków. Co równie istotne, będzie też łatwa w aplikacji, może być używana w postaci płyt czy kształtek. Sprawdzi się m.in. jako materiał izolujący budynki mieszkalne (ściany, tropy, fundamenty, posadzki), wypełnienie drzwi i wiele innych miejsc, w których jakość użytych materiałów termoizolacyjnych jest najważniejsza.