Menu Zamknij
mini baner blog

22/04/2024

Zastosowanie elastycznych pianek poliuretanowych w produkcji mebli

szara pianka poliuretanowa

Produkcja mebli wymaga sięgania po materiały o różnych właściwościach, w zależności od charakterystyki elementu, jaki ma z nich powstać. W przypadku wyrobów takich jak produkty tapicerowane poza komponentami stanowiącymi konstrukcję nośną, niezbędne będą również dopasowane pod względem wyglądu i wytrzymałości tkaniny, a ponadto odpowiednio dobrane pianki tapicerskie. Przekonajmy się, czemu w tym celu tak chętnie są używane pianki poliuretanowe i sprawdźmy, co je wyróżnia.

Co wyróżnia pianki poliuretanowe?

Pianki poliuretanowe są wytwarzane jako sztywne pianki zamkniętokomórkowe o dużej wytrzymałości na obciążenia, wysokiej wytrzymałości na działanie wody, a także niskiej paroprzepuszczalności, a także otwartokomórkowe. W ich przypadku można liczyć na bardzo dobrą sprężystość i giętkość, znikomą masę, a przy tym zdolność szybkiego powrotu do pierwotnego kształtu. Co istotne, pianki poliuretanowe w wersji otwartokomórkowej cechują się doskonałą paroprzepuszczalnością, co sprzyja swobodnemu przepływowi powietrza oraz świetnym poziomem wygłuszania dźwięków i drgań. Mają też dobrą żywotność i bez problemu znoszą działające na nie obciążenia. Okazują się też łatwe w obróbce i trwałe, chętnie wykorzystuje się je więc przy produkcji rozmaitych wyrobów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w meblarstwie.

Do czego mogą służyć pianki poliuretanowe w produkcji mebli?

Pianki poliuretanowe mają wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Chętnie sięga się po nie również przy produkcji mebli, gdzie doskonale sprawdzają się jako niezwykle trwałe i gwarantujące świetną amortyzację elementy tapicerskie. Stosuje się je przy tworzeniu siedzisk i oparć krzeseł, foteli, kanap, a także łóżek czy wersalek, jak również wypełnienie podłokietników i boczków. Są też używane w zagłówkach i modnych panelach tapicerowanych. Robi się z niej również materace, podnóżki czy zagłówki.