Menu Zamknij
mini baner blog

19/04/2023

Gdzie można zastosować gąbkę akustyczną?

akustyczna gąbka

Odpowiednie wyciszenie pomieszczenia bardzo często staje się niezbędną czynnością, którą należy wykonać w przedsiębiorstwie – w szczególności w zakładzie produkcyjnym. Hałas może być związany na przykład z lokalizacją danego obiektu lub ze specyfiką prowadzonej działalności. Niezależnie jednak od tej kwestii może być na tyle uciążliwy, że użycie gąbki akustycznej będzie absolutną koniecznością.

Co to jest gąbka akustyczna?

Gąbka akustyczna jest rodzajem materiału, który ma duże właściwości wyciszające. Oferowana jest w rozmaitych wariantach – od paneli, przez maty, po samoprzylepne pianki. W zależności od jej grubości i porowatości cechuje ją zróżnicowany stopień izolowania dźwięku przepuszczanego przez pomieszczenie czy wnętrze maszyny. Dlatego planując jej zakup, warto znaleźć takiego producenta, który oferuje rozmaite pianki akustyczne – po to, aby dopasować produkt do swoich indywidualnych potrzeb.

Plusem stosowania gąbki akustycznej jest łatwość jej montażu. Materiały wyciszające tego typu przytwierdzane są do ścianek czy sufitów w miejscach ich zastosowania. Montowane są na klej montażowy. Należy jednak unikać substancji zawierających rozpuszczalniki, ponieważ gąbki akustyczne są na nie bardzo wrażliwe.

Jakie jest zastosowanie gąbki akustycznej?

Gąbki akustyczne służą w szczególności do wyciszania – maszyn lub pomieszczeń. Wygłusza się nimi między innymi biura, mieszkania czy sale taneczne. Stosuje się je również do wyciszania wszelkich urządzeń, które generują uciążliwy hałas – na przykład w hali produkcyjnej, w studiach nagraniowych czy w przemyśle motoryzacyjnym. Gąbki akustyczne służą także do poprawy akustyki pomieszczenia – najczęściej w postaci pianek w kształcie piramidek, które rozpraszają i pochłaniają wyemitowany w pomieszczeniu dźwięk.