Menu Zamknij
mini baner blog

08/03/2024

Innowacje w termoizolacji posadzek – rola pianek poliuretanowych

Jedną z najważniejszych kwestii obecnie projektowanych i budowanych budynków jest ich zapotrzebowanie na energię. Powinno ono być możliwie małe, by ograniczyć koszty eksploatacji wynikające przede wszystkim z konieczności pozyskiwania i dystrybucji ciepła, co oznacza emisję gazów cieplarnianych, a zatem niekorzystny wpływ na klimat oraz powodowanie zanieczyszczeń powietrza. W tym celu trzeba więc sięgać po materiały, które wyeliminują ryzyko tworzenia się mostków termicznych i pozwolą na dobre zaizolowanie przegród zewnętrznych, a zatem dachu, ścian i posadzek. W przypadku tych ostatnich istotna okaże się jednak również wytrzymałość mechaniczna danego docieplenia. Planując termoizolację posadzek, bardzo często wybiera się więc pianki poliuretanowe PUR. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Czym wyróżniają się sztywne pianki poliuretanowe PUR?

Sztywne pianki poliuretanowe PUR to materiał cechujący się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda wynosi od 0,023 W/mK), co oznacza, że są one doskonałymi izolatorami. Wielką zaletą jest również ich stosunkowo niska masa oraz łatwa obróbka, co pozwala na przygotowywanie świetnie pasujących do siebie elementów o wysokiej stabilności wymiarowej. Cechą wyróżniającą pianki PUR jest ich zamkniętokomórkowa struktura, co sprawia że pianka jest sztywna i odporny na obciążenia mechaniczne. W przypadku posadzek przemysłowych narażonych na duże obciążenia, np. wynikające z używania ciężkiego sprzętu wewnątrz budynku, stosuje się piankę PUR o wyższej gęstości np S-50.

Docieplenie posadzek z pianek poliuretanowych PUR

Materiałem wybieranym do docieplenia posadzek są sztywne pianki poliuretanowe PUR o strukturze zamkniętokomórkowej. Doskonale znoszą one masę ułożonych na nich elementów, nie zmieniając swych wymiarów, a także nie tracąc własności termoizolacyjnych. Ich ważną zaletą będzie też stosunkowo niewielka grubość, zapewniająca dobrą ochroną, a jednocześnie zabierająca niewiele miejsca (100cm PUR = ok. 160cm styropianu). Dostępne w płytach o różnych wymiarach sprawdzają się w budownictwie jedno- i rodzinnym, a także w obiektach użytkowych.

0
0 item
My Cart
Koszyk jest pusty

Do darmowej dostawy brakuje 2200 zł