13/05/2020
Jak powstaje elastyczna pianka poliuretanowa Typ T?
Wygodny fotel czy arsenał gąbek do ścierania szkolnej tablicy nie powstałyby, gdyby nie pianka poliuretanowa. Chociaż w procesie jej powstawanie można dostrzec podobieństwo do praktyk alchemii, to tylko nauka w najczystszej postaci doprowadziła jej produkcji. W jaki sposób uzyskuje się elastyczną piankę poliuretanową typ T? Zapraszamy do lektury wpisu.
Produkt reakcji chemicznej
Postronna osoba obserwująca produkcję pianki poliuretanowej mogłaby stwierdzić, że jest to banalny proces. Wystarczy połączyć ze sobą dwie substancje dodać trochę wody i zamieszać, a z kłębów pary wyłoni się blok pianki. Tymczasem elastyczna pianka poliuretanowa powstaje w wyniku skomplikowanej, czasem burzliwej reakcji chemicznej. Do przeprowadzenia wspomnianej reakcji należy użyć izocyjanianów oraz poliestrów lub polieterów określanych technologicznym terminem: poliole. Dodanie do tego układu wody wywołuje wydzielenie się z izocyjanianów dwutlenku węgla. To on uruchomi oczekiwany proces spieniania, w wyniku którego mieszanina wspomnianych substancji powiększy gwałtownie i w krótkim czasie swoją objętość. Obecność dwutlenku węgla odpowiada też za charakterystyczną porowatą strukturę pianki.
Kolejnym etapem tego cyklu są koagulacja oraz utwardzenie utworzonego polimeru. Od płynności procesu zależy uzyskanie produktu o pożądanych parametrach, czyli elastycznego i wytrzymałego. Dlatego główne surowce muszą być dozowane w odpowiednich ilościach. Oprócz tego dodaje się do nich składniki pomocnicze o właściwościach barwiących, stabilizujących, wypełniających i poprawiających strukturę przyszłej pianki. Niezwykle ważne jest zapewnienie katalizatorów, od których zależy poprawny i harmonijny przebieg reakcji.
Wszechstronne zastosowanie pianki poliuretanowej
Elastyczna pianka poliuretanowa to tworzywo sztuczne znajdujące zastosowanie w nieograniczonej ilości dziedzin przemysłu. Szeroko stosuje się je m.in. w przemyśle tapicerskim. Ponadto elastyczne pianki poliuretanowe wykorzystuje się do produkcji sprzętu rehabilitacyjnego oraz medycznego. Znajdziemy je w materacach sportowych komorowych oraz w przemyśle w formie przekładek. Również branża odzieżowa znalazła dla nich zastosowanie w postaci, na przykład poduszek naramiennych. Ponadto z ich udziałem produkowane są gąbki, zmywaki i myjki, bez których trudno się obejść w domu, ale też w lokalach użytkowych.
Tak wszechstronne zastosowanie elastycznych pianek poliuretanowych możliwe jest dzięki różnicowaniu technologii ich otrzymywania. Nieznaczna zmiana proporcji wody czy typu katalizatora sprawią, że otrzymamy produkty o odmiennej gęstości, elastyczności, twardości i odporności na wielokrotne ściskanie, a nawet barwach. W ten sposób można produkować tworzywo znajdujące nieograniczone zastosowanie w ogromnej ilości dziedzin. O jego właściwościach najlepiej przekonać, zamawiając zestaw darmowych próbek.