Menu Zamknij
mini baner blog

02/11/2020

Jaką gąbkę wykorzystuje się w pracach tapicerskich?

gabkawpracachtapicerskich

W tapicerstwie stosuje się różne materiały służące obiciom i wypełnieniom. Jednym z takich surowców jest gąbka tapicerska, którą cechuje wytrzymałość i sprężystość. Można ją wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się przy produkcji nie tylko mebli, ale również w przemyśle budowlanym, samochodowym, a nawet ciepłownictwie.

Jednak w zależności od branży i produktów, zapotrzebowanie na konkretny rodzaj pianki tapicerskiej jest różny. Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Rodzaj gąbek w tapicerstwie

W pracach tapicerskich stosuje się piankę poliuretanową. W zależności od typu gąbki odznacza się ona odpowiednią elastycznością lub sztywnością. Do niewątpliwych zalet tego materiału należą jego sprężystość i brak podatności na odkształcenia trwałe.

Firma JAG oferuje dwa typy pianek, które znajdują zastosowanie w tapicerstwie:

  • Elastyczna pianka poliuretanowa (Typ T) dobrze sprawdza się jako wypełnienie siedzisk i oparć różnych mebli, takich jak fotele i kanapy. Taką samą funkcję pełni w materacach i poduszkach, nadając im odpowiedniej twardości lub miękkości. Poza branżą meblarską ten typ pianki używa się do produkcji gąbek, zmywaków i elementów wózków inwalidzkich.  Produkcji elastycznej pianki poliuretanowej nie ogranicza gęstość ani kolor, dlatego tak dobrze sprawdza się jako nabicie mebli.
  • Wtórnie spieniana pianka poliuretanowa (Typ R) używana jest bardzo podobnie, jak elastyczna pianka poliuretanowa (typu T). Różnica jest taka, że gąbka wtórnie spieniana jest wyższej gęstości. Dlatego nadaje się do produkcji twardszych materacy sypialnianych, zagłówków, mat i ochraniaczy sportowych. Ponadto dzięki swojej sprężystości można jej użyć w przemyśle rehabilitacyjnym jako wkłady do sprzętu ćwiczeniowego czy podkładka amortyzująca.

Zakup gąbki do użytku tapicerskiego powinien być więc zależny od jej przeznaczenia, czyli potrzeby jej gęstości. Chociaż to uniwersalny materiał, dobrze jest dobrać odpowiedni typ pod rodzaj zastosowania, by mógł on sprawdzić się jak najlepiej i służyć swoją niezawodnością przez wiele lat.