16/01/2022
Jakiej gąbki używa się do produkcji materaców?
Do wytwarzania materaców i elementów tapicerskich mebli, wykorzystuje się pianki poliuretanowe. Mają one różne parametry gęstości i elastyczności. W gąbkach do materaców istotna jest ich sprężystość, trwałość i odporność na odkształcanie. Kluczowy jest dobór odpowiednich parametrów w zależności od tego, do jakich celów ma być używany materac.
Parametry pianki poliuretanowej typu T
Jednym z rodzajów pianek na materace, jest elastyczna pianka typu T. Piankę tego typu używa się do materaców sportowych, rehabilitacyjnych, sypialnianych oraz do materaców do łóżeczek i wózków dziecięcych. Parametry gąbki opisuje oznaczający ją symbol, np. T40/50. Jednym z ważnych parametrów pianki jest jej gęstość. O gęstości mówi pierwsza liczba w symbolu. W przypadku pianki T40/50 jej gęstość wynosi 40 kg/m³. Oznacza to, że kostka o wielkości 1m x 1m x 1m wykonana z tej gąbki, będzie ważyć 40 kg. Im wyższa cyfra oznaczająca gęstość, tym lepsze właściwości gąbki. Im mniejsza będzie ta wartość, tym szybciej powstaną wygniecenia. Druga liczba, czyli w tym przypadku 50 to elastyczność pianki. Oznacza ona wartość ciśnienia, które trzeba wytworzyć, aby pianka o grubości 10 cm ugięła się, do 4 cm wgłąb. Liczba 50 oznacza 5 kPa. Im mniejsza jest ta liczba, tym pianka na materace ma większą elastyczność.
Jakie są właściwości pianki poliuretanowej typu R?
Drugim rodzajem pianki jest wtórnie spieniana pianka typu R. Ma niejednolitą strukturę komórkową, dzięki której jest elastyczna i sprężysta. Charakteryzuje się długowiecznością oraz odpowiednim podtrzymywaniem ciała w trakcie spoczynku. Poza tym jej cechą jest niewielki ubytek sztywności w eksploatacji. Litera R w nazwie wzięła się od angielskiego słowa rebound, czyli ponowne spienianie. Pianki te wytwarzane są z drobno zmielonej pianki. Są bezpieczne w użytkowaniu dzięki eliminacji związków metali ciężkich w procesie produkcji. To wszystko sprawia, że pianki typu R są wykorzystywane do mat sportowych oraz materaców sypialnianych. Symbol opisujący tę piankę np. R-50 oznacza gęstość pozorną, czyli stosunek masy do objętości, łącznie z zawartymi w niej porami, wyrażoną w kg/m³. W tym przypadku kostka 1m x 1m x 1m będzie ważyła 50 kg.