Menu Zamknij
mini baner blog

18/05/2021

Z jakiej pianki są wykonywane maty sportowe?

Mata to jedno z podstawowych akcesoriów wykorzystywanych przez osoby uprawiające różne dyscypliny sportu. Stanowią element wyposażenia siłowni, klubów fitness, a także domowych kącików do ćwiczeń. Nic więc dziwnego, że na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór różnorodnych mat sportowych.

Ze względu na specyfikę zastosowania mata musi wyróżniać się odpowiednimi właściwościami. Powinna być lekka, elastyczna, dość miękka, wytrzymała i trwała. Wszystkie te cechy w dużej mierze zależą od materiału, jaki zostanie użyty do jej wykonania.

Mata sportowa z pianki poliuretanowej wtórnie spienianej 

Dostępne na rynku maty produkowane są z różnych tworzyw sztucznych, np. PCV, TPE czy kauczuk. Nasza firma oferuje elastyczne poliuretanowe pianki wtórnie spieniane (Typ R), które mają szerokie zastosowanie w wielu branżach, w tym przemyśle sportowym. Powstają z nich maty, a także ochraniacze sportowe czy materace.

Dlaczego to właśnie elastyczna pianka poliuretanowa wtórnie spieniana stanowi doskonałe tworzywo do produkcji mat? Wszystko wynika z jej wyjątkowych właściwości. Przede wszystkim jest to materiał elastyczny, który pozwoli optymalnie przygotować podłoże do ćwiczeń fizycznych, zapewniając stosownym poziom amortyzacji. Jest również odpowiednio miękka i przyjemna dla ciała. Nawet pod wpływem bardzo intensywnego użytkowania mata z pianki poliuretanowej wtórnie spienionej nie utraci swojej sztywności ani nie zmieni wymiarów. Wykazuje za to wysoką wytrzymałość na wysokie i niskie temperatury. Dzięki otwartym komórkom pianki mata jest paroprzepuszczalna. Cechuje się też obojętnością na działanie czynników biopatogennych, co jest bardzo ważne w przypadku mat sportowych.

Maty sportowe z pianki poliuretanowej wtórnie spienianej są również całkowicie bezpieczne dla użytkowników. Na etapie produkcji tego tworzywa nie wykorzystuje się związków metali ciężkich, a obróbka przebiega w sposób bezpyłowy i higieniczny. Nie ma też żadnych zastrzeżeń fizjologicznych w użytkowaniu pianki. Posiada ona niezbędne atesty potwierdzające jej bezpieczeństwo i jakość, w tym atest Państwowego Zakładu Higieny.