Menu Zamknij
mini baner blog

13/02/2024

Zastosowanie pianek poliuretanowych w produkcji bezpiecznych zabawek dla dzieci

AdobeStock

Istnieje wiele materiałów, które idealnie nadają się do poszczególnych zastosowań z uwagi na swoje właściwości świetnie odpowiadające potrzebom konkretnej aplikacji. Warto jednak pamiętać, że dostępne są też wyroby, których charakterystyka jest na tyle uniwersalna, że może sprawdzić się w wielu różnych sytuacjach. Doskonałym przykładem są tu elastyczne pianki poliuretanowe. Przekonajmy się, jak mogą się one przydać w przypadku sprzętu i zabawek przeznaczonych dla dzieci.

Co trzeba wiedzieć o elastycznych piankach poliuretanowych?

Elastyczna pianka poliuretanowa to materiał o wysokiej sprężystości, który łatwo ugina się pod naciskiem i szybko odzyskuje pierwotny kształt. Znakomicie tłumi uderzenia, zapobiega powstawaniu wstrząsów i wibracji, a także świetnie wygłusza, sprawdzając się jako niezawodna izolacja mechaniczna, termiczna oraz akustyczna. Co ważne, może także oferować wysoki poziom estetyki i jest dostępna w rozmaitych wariantach kolorystycznych za sprawą opcji niemal dowolnego barwienia. Należy też pamiętać, że pianka jest niezwykle lekka i odporna na działanie czynników zewnętrznych – m.in. wilgoci i wody, a także wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Dostępne są też pianki elastyczne w postaci przetworzonych pianek wtórnie spienianych.

Gdzie korzysta się z elastycznych pianek poliuretanowych?

Elastyczne pianki poliuretanowe sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Powszechnie używa się ich przy wykonywaniu wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do zabawy dla dzieci w postaci wszelkiego rodzaju mat, wypełnień oraz osłon na rozmaite elementy. Nadają się też wyśmienicie jako tzw. suche baseny. Robi się z nich rączki do różnych akcesoriów sportowych oraz wykończenia do parków zabaw, w tym części ich wyposażenia. Przygotowuje się z niej także m.in. duże przestrzenne klocki dla dzieci, meble np. pufy, siedziska oraz leżanki, jak również piłki i domki.