16/03/2024
Zastosowanie pianek poliuretanowych w przemyśle motoryzacyjnym
Tworzywa sztuczne są szeroko wykorzystywane w niemal wszystkich branżach od budownictwa po produkcję mebli czy sprzętu medycznego. Poza materiałami o wysokiej sztywności służącymi do przygotowywania elementów różnego rodzaju maszyn, urządzeń czy przedmiotów codziennego użytku od obudów po naczynia dużą popularnością cieszą się też tworzywa elastyczne np. wszelkiego typu uszczelnienia bądź komponenty amortyzujące.
Równie przydatne okazują się tworzywa spienione, których struktura powstaje przez użycie w procesie produkcji odpowiedniego gazu np. pianki poliuretanowe. Mają one wiele zastosowań z racji posiadanych właściwości – niskiej masy, giętkości w przypadku materiałów otwartokomórkowych lub sporej sztywności dla pianek zamkniętokomórkowych. Ważna będzie też wysoka termoizolacyjność, zdolności do tłumienia dźwięków i amortyzowania drgań. Jednym z większych odbiorców takich wyrobów jest przemysł motoryzacyjny.
Jakie pianki są używane w przemyśle motoryzacyjnym?
W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystuje się różne rodzaje syntetyków, jednak szczególnie przydatne okazują się elastyczne pianki poliuretanowe wtórnie spieniane. Cechują się one bardzo małymi ubytkami sztywności w czasie eksploatacji oraz stabilnością wymiarową. Gwarantują doskonałą przepuszczalność powietrza za sprawą otwartych komórek i świetnie znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Są też wytrzymałe na chemikalia i nie tworzą dobrego środowiska do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Mogą też być wytwarzane w różnych wersjach, jeżeli chodzi o gęstość, a tym samym twardość i wytrzymałość, a także odporność na działanie ognia - trudnopalność.
Do czego mogą służyć pianki poliuretanowe?
Pianki poliuretanowe mają wiele zastosowań, jednak w przemyśle motoryzacyjnym korzysta się z nich głównie jako elementów tapicerskich, służących do produkcji siedzisk i oparć, a także innych części wyposażenia kabiny od boczków drzwi przez tunel aż po deskę rozdzielczą czy wypełnienie zagłówków. Często są stosowane jako wygłuszenie lub izolacja termiczna. Przydają się też jako elementy dystansowe.