Menu Zamknij
mini baner blog

15/11/2022

Czym charakteryzuje się pianka wtórnie spieniana?

foto_pianka_01

Pianka poliuretanowa powtórnie spieniana, nazywana „typem R”, to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Można znaleźć ją m.in. w konstrukcjach mebli, sprzętu sportowego czy wyposażeniu samochodów. Czym się ona charakteryzuje i dlaczego zyskała sobie taką popularność?

Co oznacza „wtórnie spieniona”?

Piankę typu R produkuje się ze ścinek pianek elastycznych – można więc śmiało stwierdzić, że pochodzi ona z odzyskiwanych innych pianek, tym samym jest przyjazna dla środowiska. Piankowe ścinki mieli się na drobne frakcje, dodaje do nich poliuretanowe spoiwo i poddaje ponownemu formowaniu na bloki. Dzięki powtórnemu spienieniu materiał zyskuje szereg właściwości pożądanych w przemyśle.

Zalety pianki powtórnie spienionej

Pianka wtórnie spieniana charakteryzuje się dużą gęstością, twardością i elastycznością. Jej ważną cechą odporność na nacisk. Doskonale redukuje wibracje i drgania, a do tego jest odporna na działanie wilgoci i wahania temperatury. Pianka typu R dobrze przewodzi ciepło i cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością. Produkt nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia (m.in. metali ciężkich), świetnie sprawdza się więc też np. w produkcji sprzętu rehabilitacyjnego, mającego kontakt ze skórą. Pianka wtórnie spieniana jest wysoko odporna na działanie substancji chemicznych.

Pianka typu R produkowana jest w różnych gęstościach (od R-40 do R-260), dzięki czemu bez problemu można dopasować jej rodzaj do konkretnego zadania. Ta o mniejszej gęstości wykorzystywana jest m.in. do produkcji oparć, podłokietników, zagłówków, z kolei ta o duże gęstości – jako materiał usztywniający. Pianka stanowi wspaniałe zabezpieczenie dla towarów w transporcie, izolację akustyczną (pianka Quiet Foam) i przeciw wibracyjną dla pracujących maszyn oraz termoizolację dla niektórych produktów.