
08/11/2022
Gdzie sprawdzą się maty dezynfekujące?

Chociaż maty dezynfekcyjne nie są żadną nowością, głośniej o nich zrobiło się wraz z nadejściem wirusa afrykańskiego pomoru świń, a później – pandemii koronawirusa. Zadaniem mat jest oczywiście ograniczenie rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów – zarówno na podeszwach butów, jak i kołach samochodów. Co warto o nich wiedzieć?
Jak używa się maty dezynfekcyjnej?
Maty dezynfekcyjne to najczęściej maty z wypełnieniem z elastycznej i wtórnie spienianej pianki poliuretanowej z nieprzesiąkliwym dnem i bokami. Na matę wylewany jest silny środek dezynfekujący, wchłaniany przez piankę. Mata układana jest zazwyczaj w wejściu lub wjeździe do pomieszczenia/budynku, któremu wyjątkowo zagrażają wirusy, bakterie, pleśnie itp.
Gdzie używa się mat dezynfekcyjnych?
Maty dezynfekcyjne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, ale też medycynie i życiu codziennym. Są popularne w miejscach przetwórstwa żywności (mleczarnie, ubojnie, szklarnie itp.) oraz punktach hodowli zwierząt (chlewnie, kurniki, obory). Znaleźć je można w laboratoriach, wytwórniach kosmetyków, leków oraz sprzętu medycznego. Mat dezynfekcyjnych używa się w szpitalach, przychodniach i innych placówkach ochrony zdrowia. Czasami widuje się je również na lotniskach i przejściach granicznych.
W dobie pandemii koronawirusa maty dezynfekcyjne pojawiały się w niektórych biurach, szkołach i przedszkolach. Co ciekawe, na ich zakup decydowały się też osoby prywatne, u których maty używane były zamiast lub przed tradycyjną wycieraczką. Regularne uzupełnianie maty środkami dezynfekującymi znacząco ogranicza możliwość przyniesienia wirusa do domu.