Menu Zamknij
mini baner blog

20/02/2024

Jak izolacje PUR przyczyniają się do ochrony środowiska

JAG zdjęcie

Kwestie związane z ochroną środowiska nabierają dziś szczególnego znaczenia z uwagi na ogromne zanieczyszczenie powietrza oraz dużą emisję gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do stale postępujących zmian klimatycznych. Jednym ze sposobów na ograniczenie wpływu człowieka na planetę jest korzystanie z innowacyjnych materiałów pomagających w ograniczaniu zapotrzebowania na energię, a tym samym zmniejszaniu zużywania zasobów i tworzeniu zanieczyszczeń. Doskonałym przykładem może tu być poliuretan, który jest wykorzystywany w budownictwie i chłodnictwie na szeroką skalę jako pianka termoizolacyjna o znakomitych własnościach użytkowych. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Dlaczego termoizolacje są istotne?

Jednym z obszarów powodujących zużycie nawet 60% pozyskiwanej energii jest, w przypadku krajów znajdujących się na naszej szerokości geograficznej, ogrzewanie budynków mieszkalnych i użytkowych. Okazuje się to niezbędne, by w ich wnętrzu uzyskać temperaturę zapewniającą komfort termiczny dla osób znajdujących się w budynku. Warto jednak pamiętać, że znaczna część wytwarzanego ciepła jest marnotrawiona, ponieważ przedostaje się ono przez nieszczelne przegrody – okna, ściany, dachy oraz stykające się z gruntem podłogi. Dzieje się tak za sprawą przerw w izolacji i jej niewystarczających parametrów użytkowych, co sprzyja tworzeniu się mostków termicznych. Można temu zaradzić, decydując się na zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

Sztywna pianka poliuretanowa PUR jako izolacja termiczna

Sztywna pianka poliuretanowa PUR świetnie sprawdza się jako izolacja termiczna, ponieważ cechuje się niską przewodnością cieplną (lambda wynosi od 0,023 W/mK). Jej zaletą jest także to, że dzięki odpowiedniemu łączeniu wykonanych z niej płyt może tworzyć szczelną powłokę eliminującą wszelkie zbędne otwory i nieciągłości. Co ważne, jest ona łatwa w montażu i lekka, a przy tym da się dostosować do powierzchni o rozmaitej geometrii. Liczy się też fakt, że jest odporna na działanie czynników zewnętrznych.