Menu Zamknij
mini baner blog

20/05/2023

Jak należy prawidłowo ocieplać podłogi?

ocieplenie podłog

Izolacja podłóg może zapewnić szereg korzyści dla właścicieli domów. Po pierwsze i najważniejsze, właściwie zaizolowane podłogi mogą pomóc zredukować koszty energii nawet o 20%. Może to być szczególnie korzystne w zimniejszym klimacie, gdzie koszty ogrzewania mogą być dość wysokie. Dodatkowo, izolacja podłóg może pomóc w utrzymaniu bardziej spójnej temperatury w całym domu. Wreszcie, prawidłowo zaizolowane podłogi mogą zwiększyć wartość domu ze względu na jego efektywność energetyczną.

Materiały używane do izolacji podłóg

Jeśli chodzi o materiały używane do izolacji podłóg, istnieje kilka dostępnych opcji. Najczęstszym materiałem używanym jest izolacja z polistyrenu ekspandowanego (EPS). Inną opcją jest wykorzystanie pianki poliuretanowej PUR, której płyty układane są bezpośrednio, tak samo jak w przypadku innych materiałów termoizolacyjnych, na izolacji przeciwwilgociowej umieszczonej na pierwszym betonie konstrukcyjnym podłogi.

JAG - Schemat konstrukcji podłogi

Pianka izolacyjna PUR jest materiałem nieco droższym niż popularny styropian, ale za to zapewnia lepszą izolacyjność, dzięki czemu można użyć cieńszej warstwy izolacji (PUR-100mm = EPS~160mm). Także trwałość pianki PUR i odporność na działanie np. gryzoni, czy też niesprzyjających warunków, jak np. wilgoci, wpływa na długoletnią opłacalność wykorzystania tego materiału w pracach budowlanych. Ważne jednak, by wykonać niezbędne prace w prawidłowy sposób i z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów izolacyjnych.