02/02/2021
Z czego wynika szeroka popularność sztywnych pianek poliuretanowych PUR?
Systemy izolacji z zastosowaniem pianki poliuretanowej (typ PUR) to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w zakresie termoizolacji. Tajemnica ich popularności wynika przede wszystkim z właściwości tego materiału. Niski współczynnik przewodzenia cieplnego, wyjątkowa szczelność, paroprzepuszczalność — to tylko niektóre z wielu docenianych zalet pianki PUR.
Pianka poliuretanowa (PUR) - najważniejsze zalety
Pianka PUR wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi (λ=0,023 W/mK) oraz łatwością zastosowania. Wykazuje odporność zarówno na niskie (–50°C), jak i wysokie temperatury (do +100-130°C). Gwarantuje bardzo dobrą izolację cieplną w szerokim zakresie temperatur (od –60°C do +95°C). Wyróżnia się przy tym nawet dwukrotnie niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż np. wełna czy styropian. Co ważne, optymalne rezultaty można osiągnąć przy znacznie cieńszej warstwie izolacji w porównaniu z tradycyjnymi metodami.
Oprócz właściwości termoizolacyjnych pianka PUR jest paroprzepuszczalna, a także odporna na opary chemiczne, wiele rozpuszczalników organicznych, kwasy i zasady. Jest również odporna na działanie grzybów czy pleśni. Stosując izolację z piany PUR, nie ma obaw o ewentualne uszkodzenia przez owady czy gryzonie. Jednocześnie jest to materiał nieszkodliwy dla człowieka.
Pianka poliuretanowa nie sprawia trudności w transporcie i zapewnia łatwą obróbkę oraz montaż. To sprawia, że prace przy wykonywaniu izolacji przebiegają sprawnie i bezproblemowo. Jest to rozwiązanie trwałe, gdyż elementy z pianki PUR nie podlegają procesom starzenia, nie dochodzi też do zmiany parametrów mechanicznych czy izolacyjnych.
Wszystkie te właściwości mają bezpośredni wpływ na niewątpliwą popularność wyrobów termoizolacyjnych wykonanych z pianki poliuretanowej (PUR).
Wiele możliwości zastosowania pianki PUR
Piana poliuretanowa występuje w różnych postaciach, dlatego też zakres jej zastosowania jest dość szeroki. W naszej ofercie dostępna jest w wielu wariantach: płyty, formatki, kształtki, granulat i pył.
Płyta ze sztywnej pianki poliuretanowej stosuje się najczęściej jako termoizolację ścian, podłóg, stropów, murów szczelinowych i dachów spadzistych. Oprócz tego można ją wykorzystać jako rdzeń płyt warstwowych. Płyty PUR używane są w chłodnictwie, przemyśle stoczniowym i motoryzacyjnym.
Granulat ze sztywnej pianki poliuretanowej doskonale sprawdza się w przypadku trudno dostępnych miejsc, w których zastosowanie płyt jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Z kolei pył ze sztywnej pianki, również dostępny w naszej ofercie, służy do produkcji m.in. past PHP. Po więcej informacji, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.