Menu Zamknij
mini baner blog

21/11/2022

Jaka jest najlepsza pianka do zabezpieczenia towaru w transporcie?

79989561_l

O tym, że towar w czasie transportu musi być prawidłowo zabezpieczony, mówi m.in. prawo o ruchu drogowym i unijne normy oraz rozporządzenia. Zabezpieczenie towaru dotyczy nie tylko stosowania pasów transportowych czy siatek zabezpieczających.

Kiedy warto zastosować piankę zabezpieczającą?

Z reguły transportowane produkty powinny być w opakowaniach, ułożonych w skrzyni transportowej, na palecie (owinięte folią) lub stabilnie i dokładnie ułożone w kabinie transportowej. Takie umieszczenie towarów służy przede wszystkim absorbcji wibracji i wstrząsów. Wzmocnienie tego efektu można uzyskać dzięki zastosowaniu piankowych mat i paneli, które skuteczniej chronią przed drganiami.

W transporcie delikatnych produktów i wymagających szczególnej ochrony stosuje się najczęściej wypełnienia kartonów w postaci styropianu lub pianek, chroniące przedmiot przed uszkodzeniami.

Jaka pianka będzie najlepsza do wypełnienia kartonu?

Prym w tej kwestii wiedzie pianka poliuretanowa lub polietylenowa, która nie kruszy się, jest ekologiczna, wytrzymała na duże wahania temperatur i łatwa w użytkowaniu.

Dzięki swoim właściwościom elastyczne pianki poliuretanowe doskonale wytłumiają drgania i wibracje, zapewniają ochronę przed wpływem chemikaliów i temperatury na produkt, ale jednocześnie zapewniają dopływ powietrza. Są bezpyłowe, a struktura pozwala na wykonanie ich dezynfekcji i czyszczenia. Nie odkształcają się w transporcie nawet w czasie wielotygodniowych podróży.

Pianki ochronne można dowolnie kształtować, wycinając dopasowane formy. Można również zakupić gotowe pianki profilowane i kształtki, np. walce, listwy, sześciany. Możliwe jest idealne dopasowanie kształtu pianki do przestrzeni wokół przewożonych towarów, co zapewnia im bezpieczny transport bez ryzyka wystąpienia różnego rodzaju uszkodzeń. Przy transporcie przedmiotów ciężkich, można zastosować w celu zabezpieczenia, wyższe gęstości pianek wtórnie spienianych.