Menu Zamknij
mini baner blog

04/11/2022

Jaka pianka najlepsza w przemyśle sportowym?

Najnowsze rozwiązania technologiczne wkraczają w wiele dziedzin życia. Nie inaczej jest ze sportem – sprzęt sportowy i akcesoria są na bieżąco udoskonalane. Szczególne znaczenie mają obecnie pianki, które wykorzystuje się m.in. do produkcji mat, sportowych i amortyzujących, piłek, a nawet akcesoriów rehabilitacyjnych. Jaki rodzaj pianki sprawdza się w tej roli najlepiej?

Zalety pianki poliuretanowej wtórnie spienianej (typ R)

W branży sportowej wykorzystuje się wiele innych typów pianek, lecz najlepszym wyborem zazwyczaj okazuje się pianka poliuretanowa wtórnie spieniana. Wynika to z kilku jej właściwości. Pianka typu R charakteryzuje się przede wszystkim małymi ubytkami sztywności podczas użytkowania. To oznacza, że maty czy sprzęt sportowy z niej wykonane są niezwykle trwałe i mogą służyć sportowcom przez wiele lat. Pianka jest też odporna na wysokie i niskie temperatury, przez co danego sprzętu można używać niezależnie od pory roku. Do tego wszystkiego cechuje się wysoką odpornością na chemikalia, tak więc utrzymanie sprzętu sportowego w czystości nie powinno stanowić problemu.

Wpływ pianki typu R na ludzkie zdrowie

Z punktu widzenia zdrowia i higieny sportowców, pianka typu R ma jeszcze więcej zalet. Jest obojętna na działanie czynników patogennych, przepuszcza powietrze i nie przedstawiono żadnych zastrzeżeń fizjologicznych do jej używania. Co ważne, jej obróbka jest bezpyłowa, a w trakcie produkcji nie używa się metali ciężkich. To oznacza, że pianka typu R nie tylko w żaden sposób nie obciąża zdrowia korzystających z niej osób, lecz wręcz zapewnia sportowcom odpowiedni poziom higieny w czasie treningów. Dobrej jakości pianka powinna mieć atesty Instytutu Techniki Budowlanej i Państwowego Zakładu Higieny.