Menu Zamknij
mini baner blog

23/06/2023

Jakie izolacje termiczne najlepiej sprawdzą się w halach sportowych?

sportowa hala

Hale sportowe to miejsca, gdzie ludzie przychodzą, aby grać i ćwiczyć, dlatego wymagają one odpowiedniej izolacji termicznej. Izolacja jest kluczowa dla hal sportowych, ponieważ pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności wewnątrz hali, co jest komfortowe zarówno dla sportowców, jak i widzów. W halach sportowych można stosować różne rodzaje izolacji, z których każdy ma swoje zalety i wady. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom dostępnych izolacji.

Główne materiały termoizolacyjne

Jeśli chodzi o izolację dla m.in. hal sportowych, istnieją trzy główne rodzaje materiałów termoizolacyjnych:

Styropian EPS – Powstaje ze spienionych, za pomocą pary wodnej, granulek polistyrenowych (oraz dodatków), które po spienieniu formowane są w bloki a następnie cięte na płyty. Kolejnym materiałem termoizolacyjnym jest wełna mineralna odmiany skalnej, która produkowana jest z bazaltu za pomocą wytapiania w temperaturze przekraczającej 1400 stopni Celsjusza i odmiana szklana, która powstaje w podobny sposób z piasku kwarcowego i drobno potłuczonego szkła. Trzecim materiałem jest sztywna pianka poliuretanowa PUR/PIR, która składa się z dwóch podstawowych składników - izocyjanianu i poliolu z dodatkami katalizatorów i środka spieniającego, przygotowywanych w odpowiednich warunkach i produkowanych za pomocą specjalistycznej linii technologicznej.

Zalety i wady różnych typów izolacji

Sztywna pianka poliuretanowa PUR/PIR ma wiele zalet w porównaniu z izolacją z wełny mineralnej, czy styropianu. Zapewnia doskonałą odporność termiczną, najniższy współczynnik przenikania ciepła 0,023 W/mK, która pomaga utrzymać stałą i komfortową temperaturę wewnątrz hali. Lepsze parametry pozwalają na użycie cieńszej warstwy materiału izolacyjnego niż w pozostałych materiałach izolacyjnych. Panka nie "zanika", ani nie "zsuwa się", co jest ważne dla inwestorów którzy chcą mieć dobrze ocieplony budynek przez wiele lat.

W zależności od charakteru inwestycji, a także budżetu przeznaczonego na budowę, inwestor podejmuje decyzje jakie właściwości użytych materiałów są dla niego najważniejsze a także wartościuje koszt izolacji, który w każdym z trzech wymienionych przypadków jest inny.