24/02/2023
Jakie jest zastosowanie elastycznej pianki poliuretanowej?
Poliuretan to polimer, uzyskiwany z połączenia poliolu i izocyjanianiu, pozyskiwanego z ropy naftowej. Wchodzi on w skład wielu tworzyw sztucznych i materiałów codziennego użytku, ale najczęściej kojarzony jest z postacią pianki poliuretanowej w formie spienionej oraz elastycznej. Do czego używa się tej ostatniej?
Właściwości elastycznej pianki poliuretanowej
Elastyczna pianka poliuretanowa występuje w postaci płyt, otulin, kształtek i formatek, kojarzonych potocznie z gąbkami. Elastyczna pianka poliuretanowa wtórnie spieniona typu R cechuje się dużym zakresem gęstości, a co za tym idzie i twardości, odpornością na zmiany temperatur, bezpyłowością i przepuszczalnością powietrza, a także obojętnością na czynniki patogenne.
Elastyczna pianka typu T ma podobne właściwości co typ R, z tym że jest najczęściej barwiona na różne kolory i znajduje o wiele większe zastosowanie jako przedmioty codziennego użytku.
Zastosowanie elastycznych pianek poliuretanowych
Podstawowym branżą, w której jest używana pianka Typ T jest branża meblarska. Pianka służy jako wypełnienie materacy do spania, oparć, podłokietników, które są następnie obijane tkaniną. Nadaje się również jako wypełnienie do materaców sportowych, zeskoków oraz jako materiał zabezpieczający w transporcie.
Pianki typu T są wytrzymałe, a także odporne na uszkodzenia. Wykorzystywane są jako kształtki w parkach zabaw, sprzęt rehabilitacyjny czy pianki akustyczne. Stosuje się je do wykonywania zabawek, zmywaków, materaców sportowych, rehabilitacyjnych czy sypialnianych. Elastyczne pianki poliuretanowe znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie tam gdzie potrzebny jest do uzyskania efekt miękkiej powierzchni.