Menu Zamknij
mini baner blog

06/01/2020

Jakie właściwości ma pianka poliuretanowa?

Pianki poliuretanowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Wynika to z ich właściwości

Elastyczne pianki poliuretanowe wtórnie spieniane Typ R

Wtórnie spieniane pianki poliuretanowe, które są tworzywami z grupy pianek elastycznych, wykorzystuje się między innymi w przemyśle meblowym (w produkcji mebli tapicerowanych i materaców), sportowym (produkcja mat i ochraniaczy), ciepłowniczym (produkcja poduszek kompensacyjnych), czy przy transporcie szkła, jako przekładkę amortyzującą. Tego typu pianka cechuje się małymi ubytkami sztywności podczas użytkowania, a także odpornością na czynniki biopatogenne i chemikalia, oraz przepuszczalnością powietrza dzięki otwartym końcówkom pianki. Miękkie pianki poliuretanowe sprawdzają się też jako materiał pod wykładziny podłogowe, kładziony na beton czy drewno.

Sztywne pianki poliuretanowe Typ PUR/PIR

Sztywne pianki poliuretanowe PUR/PIR są świetnym materiałem termoizolującym (λ=0,023 W/mK), a do tego są lekkie i  wygodne w transporcie i montażu. Dodatkowo pianki PUR są odporne na działanie grzybów, pleśni i gryzoni, oraz można ich używać w dużym zakresie temperatur (od -60 oC do 120 oC). Dodając do tego fakt, że pianka przez wiele lat nie traci swoich właściwości i jest produkowana w wielu różnych rodzajach, nie ma się co dziwić, że od lat nie traci na popularności.

Pianki PUR/PIR dzięki swoim parametrom izolacyjnym, znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Najczęściej używane są jako termoizolacja ścian, podłóg, stropów, stropodachów, dachów spadzistych, jako rdzeń płyt warstwowych, a także znajdują zastosowanie w chłodnictwie, przemyśle stoczniowym i motoryzacyjnym. Co ciekawe, często używa się też granulatu ze sztywnej pianki (tam, gdzie zastosowanie płyty jest utrudnione) oraz pyłu (przy produkcji past BHP). Niski współczynnik przewodzenia ciepła przez piankę sprawia, że podczas budowy domu możliwe jest wykonanie cieńszej warstwy izolacji, a co za tym idzie – zachowanie więcej powierzchni użytkowej. Pianki sztywne oferowane przez naszą firmę dostępne są w klasie palności E. Klientom możemy zaproponować również produkowane przez nas pianki poliuretanowe PIR o klasie palności E.