Menu Zamknij
mini baner blog

30/08/2022

Termoizolacją ścian domu sztywną pianką PUR, czy styropianem?

Termoizolacja-ścian_6642c225_0330_090626

Utraty ciepła są coraz bardziej kosztowne, w związku z lawinowym wzrostem cen gazu oraz węgla. Warto zadbać więc o termoizolację ścian domu, którą można wykonać m.in. dzięki sztywnej pianie poliuretanowej PUR. Dlaczego warto wybrać właśnie ją, a nie styropian? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Jakie są zalety ocieplania pianką PUR?

Metoda ma bardzo wiele praktycznych zalet. Przede wszystkim pianka PUR jest bardzo szczelna, a przy tym gwarantuje paroprzepuszczalność, czyli brak kondensacji pary wodnej. Dodatkowym atutem jest możliwość idealnego jej dopasowania do każdego rodzaju powierzchni¸ bez ryzykowania powstawania nieszczelności. Jest to jedna z głównych przewag piany PUR nad styropianem, którego nie jesteśmy w stanie dopasować do nieregularnych przestrzeni w tak dokładny sposób.

To jednak wciąż nie koniec, jeśli chodzi o zalety sztywnej pianki PUR do termoizolacji. Koniecznie trzeba wspomnieć także o tym, że jest to materiał samogasnący, czyli bezpieczny. Niewielką wadą jest natomiast niższa odporność na działanie promieni UV. Stąd też w przypadku narażenia na ich działanie, należy zadbać o zabezpieczenie za pomocą farby akrylowej, ewentualnie także silikonowej.

Dlaczego nie styropian?

Poza wspomnianą już wcześniej możliwością idealnego dopasowania piany PUR do każdej powierzchni, ma ona jeszcze jedną przewagę nad styropianem. Mianowicie styropian nie posiada cech hydroizolacyjnych, podobnie jak wełna mineralna. Czynności związane z ocieplaniem zajmują też mniej czasu, aniżeli w przypadku konieczności cięcia styropianu. Wpływa to na koszt usługi docieplenia, a różnica ta będzie widoczna zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni, np. fabryk, magazynów oraz hal.

Jak widać, termoizolacja domu sztywną pianą PUR ma wiele zalet, także w porównaniu z chętnie stosowanym do tego typu prac styropianem. Pianę tę posiadamy również w naszej ofercie produktowej. Polecamy ją także do budynków gospodarczych i użyteczności publicznej, a nawet mroźni oraz chłodni. Zachęcamy do kontaktu.